10 Büyük Diyet Hatası

8.9.2021

DİYETTE YAPILAN HATALAR

Diyet konusunda yapılan en önemli hata diyet sürecini tarihi belli geçici bir dönem olarak algılamak olsa gerek. Oysaki diyet zamanında kazanılan dengeli ve ölçülü yeme alışkanlıkları, diyet sürecinden sonra da devam ettirilerek yaşam biçimine dönüştürülmeli aksi takdirde yine başa dönmek kuvvetle muhtemeldir.

Günlük hayatımızda yaptığımız önemli hatalardan bir tanesi de yeterli miktarda su tüketmemek. İnsan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmeyen su, diyet döneminde tokluk hissini desteklemektedir.

Diyet sürecinde su yerine kalorili farklı içecekler tüketmek yapılan hataların bir diğeridir.

Kısa sürede kilo verebilmek adına uzun süre aç kalmak ya da günlük olarak çok az kalori almak da diyet sürecinde yapılan büyük hatalar arasında yer alır. Oysaki uzmanlara göre insan metabolizmasının düzgün çalışabilmesi için günlül olarak belli bir değerde kalori alınması gerekmektedir. Bu değerin altında kalorilerle beslenmek vücut direnci düşürmektedir. 

Düşük kalorilerle beslenmeyle bağlantılı olarak karbonhidratları (ekmek, pirinç, makarna, tahıl, kuru bakliyat vb.) tamamen kesmek de diyet sürecini olumsuz etkilemektedir. Karbonhidratlar insan bedeninin enerji kaynağıdır. Günlük olarak, ölçülü oranda karbonhidrat tüketmek metabolizmayı harekete geçirecek enerjiyi sağlamaktadır.

Yine benzer şekilde kilo vermek adına yağ tüketimini hayatımızdan tamamen çıkarmak başka bir hatadır. Zeytinyağı, badem yağı, doğal tereyağı gibi sağlıklı yağ kaynaklarından ölçülü bir şekilde tüketmek kilo verme sürecinde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Her besinin insan vücudunda ayrı bir önemi ayrı bir faydası vardır. Bu nedenle uzmanlar; sağlıklı kilo vermek için  tüm besin gruplarının ölçülü bir şekilde tüketilmesine dikkat çekmektedir. Başka bir değişle kilo vermek adına tek tip beslenmekten kaçınılması gereken bir uygulamadır.

Günlük olarak yeterli miktarda meyve tüketmemek diyet süreçlerinin diğer önemli hataları arasında yer alır. Meyve şekeri en doğal şeker kaynağıdır. Yeterince meyve yenmediğinde şeker isteği bastırılamayacağı için diyet süreci zora girecektir. Bu nedenle doğru zamanlarda ölçülü bir şekilde meyve tüketmeye özen gösterilmelidir.

Tabi bunlara ilave olarak light ürünler konusunda dikkatli olmak büyük önem taşıyor. Nasıl olsa light diyerek ölçüyü kaçırmak en çok yapılan diyet hataları arasında yer alır. 

Son olarak dışarıda yemek diyet sürecini sekteye uğratan faktörlerden biridir. Fazla ve lezzetli yemek seçenekleri, kalabalık arkadaş grupları iştah kontrolü konusunda direncinizi düşürecektir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 11.11.2021
  Genital Bakım ve Doğal Yağ Özleri
  Son yıllarda yapılan araştırmalar, doğal yağ özlerinin genital bakımda ne denli öneme sahip olduklarını gösteriyor! Rahmin PH dengesini korumaları, antimikrobiyal ve antifungal özellikleriyle
 • 30.5.2021
  Hızlı Yemenin Zararları
  Uzmanlara göre yemek yeme ve tokluk hissinin gelme süreci şu şekilde gerçekleşiyor; yemek yediğimizde vücudumuzda çeşitli hormonlar salgılanır.
 • 17.10.2021
  Doğru Alışveriş, Doğru Alışkanlıklar
  Mevcut kilonuzu korumak ya da kilo vermek için yapılan önerilerden biri de alışverişle başlar, gıdaların hazırlanması ve saklanmasıyla devam eder.
İletişim Bilgilerimiz
 • Tayakadın Mh. Haşim İşcan Cd. No: 93 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp
Whatsapp Online 0542 578 89 29