Beslenmede Farkındalık

24.8.2021

BESLENMEDE FARKINDALIK

Günümüz yoğun çalışma temposu, hazır gıda endüstrisinin gelişmesi ve sayısız alternatifler sunması, beslenme tercihlerinin bu yöne kaymasında önemli etkiye sahip.

Gerek zamansızlık nedeniyle hızlı yeme alışkanlığı gerekse teknolojik aygıtların dünyamızda fazlaca yer kaplaması, yemek yerken dikkatimizi dağıtıyor. Özellikle yemek yerken televizyon izleme, mobil cihazlarda başka şeylerle uğraşmak dikkati tamamen kaydırdığı için gerçek eylem olan yemek yemenin farkında olamıyoruz. Uzmanlara göre bilinçsiz, doyup doymadığını anlamadan devam eden bir eylem haline dönüşen yemek yemek, fazla kilolar ve çeşitli sağlık problemlerine sebep oluyor.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki insan beyninin tokluk sinyali göndermesi ortalama 20 dakikayı buluyor. Hızlı yemek yenildiğinde beynimizden tokluk sinyali gelene kadar, normalinden çok daha fazla miktarda yemiş oluyoruz. Bu sebeple yavaş yeme alışkanlığı kazanmak büyük önem taşıyor.

Yemek yerken tüm dikkatimizi topladığımızda ne kadar yediğimizi, ne hızda yediğimizi ve tokluk durumumuzu an be an kontrol etme imkânına sahip olabiliriz. ayrıca dikkatimiz yeme üzerinde yoğunlaştığında yanlış alışkanlıklarımızı fark ederek, düzeltebiliriz de…

Yeme alışkanlıklarımızı biraz gözden geçirip, irdelediğimizde gerçek açlık ile alışkanlıklarımıza bağlı olarak yaşadığımız gerçek dışı açlık hissini ayırt edebiliriz. Çoğu zaman gerçek manada aç olmasak bile bazı dış faktörlerin tetiklemesi ile yemek yeme isteği uyanabilir. Bu tetikleyiciler konusunda farkındalığımızı arttırdığımızda yeme konusunda kendimizi kontrol etmemiz daha kolay olacaktır.

Beslenme konusunda bu farkındalıkları kazanabilmek adına dikkat edilmesi gereken hususları özetle sıralayacak olursak;

Öncelikle yemek yerken yavaş yemeli ve sadece yemek yeme eylemine odaklanmalıdır. Başka şeylerle uğraşmak dikkatimizi dağıtacağı için ne yediğimizi, doyup doymadığımızı anlamamız zorlaşacaktır.

Gerçekten aç mıyız, yoksa dış faktörlerin tetiklemesiyle edindiğimiz alışkanlıklar ya da tadını sevdiğimiz özel tatlar mı bize yemek yemeğe itiyor? Bunların ayrımını çok iyi yapmalıyız.

Yemek yeme eylemini bir zevk olmaktan çıkarıp, sağlıklı bir şekilde günlük hayatımızı sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz bir eylem haline getirmeye çalışmalıyız.

Doyana kadar yemeği adet haline getirmeliyiz.

Yemeği tadıyla, kokusuyla, miktarıyla tam anlamıyla hissetmeye çalışmalıyız. Tüm bunlar yeme konusunda konsantrasyonumuzu artıracaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 24.11.2020
  Cilt Bakımında 3 İşlem
  Cildimizde diğer organlarımız gibi çeşitli görev ve özelliklere sahiptir. Cildimizin görevini tam olarak yerine getirebilmesi, özelliklerini yitirmemesi için düzenli cilt bakımı rutinlerine ihtiyaç vardır.
 • 20.1.2021
  Kış Aylarında Kilo Vermek
  Uzmanlara göre kilo vermeye en uygun dönem kış ayları. Bu aylarda vücutta yağ yakımının hızlanması, kış meyve ve sebzelerinin lifli oluşu kilo vermeyi önemli ölçüde destekliyor.
 • 19.9.2021
  Saç Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Saç bakımında altın kural, saç tipine uygun bakım türlerinin uygulanmasıdır. Yağlı saçlar kendine has bir bakım gerektirirken kuru saçlar için daha farklı bir uygulama gerekmektedir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp