Cilt Bakımında 3 İşlem

24.11.2020
Cilt bakımından söz edildiğinde genel algı güzelleşmek adına yapılan bir dizi uygulamalardır. Esasında cildimizin de diğer organlarımız gibi çeşitli özellikleri vardır. Cildimizin sahip olduğu bu özellikleri yitirmemesi için düzenli cilt bakımı rutinlerine ihtiyaç duyarız. Cilt bakımına dair üç temel işlemden bahsedebiliriz;

Temizleme
Tonik Kullanımı
Nemlendirme

Temizlemeyi ele alacak olursak en basit şekli ile özellikle dış etkenlere maruz kalan yüz bölgesini günde iki defa yıkamaktır. Bunun yanı sıra cildinize faydaları yağları gidermeyen, doğru formüllü çeşitli temizleyici solüsyonlarda kullanılabilir. Ayrıca belli aralıklarla uygulanan ve cildinizin gözeneklerini açarak nefes almasını sağlayan peeling uygulaması da başka bir temizlik işlemidir. Farkındalığı olan herkes imkânları dâhilinde cilt temizliğini aksatmadan yapabilir.

Cilt temizliğinin ikinci aşaması tonik kullanımıdır. Tonikler cildin PH dengesini sağlar. Ayrıca kullanılan diğer bakım ürünlerinin emilimini artırarak ekstra besin almasına imkân verir.
Cilt bakımının üçüncü ayağı cildi nemlendirmek ve yumuşatmaktır. Ayrıca nemlendirme işlemi doğal olarak ciltte bulunan koruyucu yağları ve ciltteki seramidler gibi diğer yapı taşlarını da tamamlarlar. Cilt, yaşlandıkça nemi tutma yeteneğini doğal olarak kaybeder bu nedenle düzenli olarak nemlendirme işlemi yapılmalıdır.
Nemlendirici seçimi cilde göre değişiklik gösterir. Yağlı ciltler için jel nemlendiriciler, normal ciltler için losyon nemlendiriciler, kuru ciltler için krem nemlendiriciler uygundur.
Günümüzde cilt temizliği için sayısız alternatifler var olsa da cilt bakımının temelini oluşturan temizleme, tonik kullanımı ve nemlendirme işlemleri herkesin kolaylıkla uygulayabileceği rutinlerdir. Bu işlemleri aksatmadan rutin haline getirmek cildinizi iyi bir durumda muhafaza etmenize olanak sağlar.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 15.8.2021
  Kolajen Tipleri
  İnsan vücudunda üretilen bir tür protein olan kolajenin 16 farklı türü bulunmaktadır. Bu yazımızda vücudumuzda en çok üretilen Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 kolajenleri inceleyeceğiz.
 • 16.10.2020
  Makyaj Seçimi
  Günlük hayatta kullanılabilecek birçok makyaj çeşidi olduğu gibi her kadının da kendine yakıştırdığı, kendine özgü bir makyaj tarzı vardır.
 • 2.12.2020
  Detoks Nedir?
  Detoks en basit tanımıyla toksik maddelerin vücuttan atılmasıdır. Günümüz modern dünyasında her gün sayısız kimyasallara maruz kalıyoruz.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp