Doğru Egzersizin Kuralları

15.11.2020

DOĞRU EGZERSİZİN KURALLARI

Modern dünyada her geçen gün hareket kabiliyetimiz azalıyor. Teknolojik gelişmelerle beraber günlük işlerimizin büyük bir bölümünü çeşitli araçlarla oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Hem de tek bir düğmeye basarak. Tüm bunlarla birlikte içinde bulunduğumuz pandemi şartları hareket kabiliyetimizi iyice kısıtlamasının yanı sıra daha fazla stres yüklenmemize de neden oluyor. 
Olumsuzluklarla dolu bu süreçte egzersiz, hem mental hem de fiziksel anlamda sağlam kalabilmek için her zamankinden daha önemli bir rol alıyor. Peki, egzersizden ne anlıyoruz? Doğru egzersiz nasıl olmalıdır?

Öncelikle belli bir yaşın üzerindeyseniz ve düzenli olarak egzersiz yapma alışkanlığınız yoksa egzersize başlamadan önce bir doktorla görüşmeniz akıllıca olacaktır. Doktorunuz ne yapmanız ya da yapmamanız konusunda sizi yönlendirecektir. 
Genç sayılabilecek bir yaştaysanız ve her hangi bir sağlık probleminiz yoksa egzersiz programınıza hafif bir şekilde başlayarak zaman içerisinde daha fazla güç sarf edecek nitelikte bir programa geçiş yapabilirsiniz. 

Yürüyüş çoğu kişinin zorlanmadan, güvenle yapabileceği çok etkili bir egzersizdir. Yapılan araştırmalar yürüyüş yapmanın fiziksel anlamda faydaları olduğu gibi mental anlamda da olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Hafif tempolu yürüyüşlerde zorlanıyor ve genel durumunuzda anormal etkiler gözlemliyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
Peki, güvenli bir şekilde sakatlanmadan egzersiz yapabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Öncelikle egzersize başlamadan önce en az 5 dakika ısınma yapmalı, bitirirken de en az 5 dakika nabzımızın normale dönmesi için soğumaya zaman ayırmalıyız. Sonrasında hafif tempoda başlayarak, kademeli bir şekilde temponuzu arttırabilirsiniz.
Egzersizin bünyenize çok ağır olmadığından emin olun. Bu sayede sakatlıkların ve olası atakların önüne geçebilirsiniz.
Mutlaka vücudunuzu dinleyin. Normalden farklı tepkiler verdiğinde egzersizi kesin. Hasta olduğunuz, yorgun olduğunuz dönemlerde egzersize ara vererek vücudunuza dinlenme imkanı verin. 
Egzersize uzun bir dönem ara vermişseniz yeniden başlarken yine hafif tempo ile başlayın
Egzersiz yaparken yeterli su içtiğinizden emin olun. Tuz ve mineral kaybı dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.
Yaptığınız egzersize uygun kıyafet ve ekipman seçin
Eğer ağır egzersiz yapıyorsanız kaslarınız dinlenmesi için mutlaka zaman ayırın 
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 5.8.2021
  Yeterli Su Tüketimi ve Cilt Sağlığı
  Yeterli su tüketimi sağlık için birçok yönden çok önemli! İnsan vücudunun yaklaşık %60 kadarının sudan oluştuğunu düşünürsek buna pekte şaşırmamak gerekir.
 • 10.8.2021
  Kilo Vermenin Önündeki Engeller!
  Diyet yapmanıza rağmen kilo verememenizin altında birçok sebep olabilir. Bazı rahatsızlıklar kilo vermenin önünde engel teşkil edebilir.
 • 24.1.2021
  B Kan Grubu Beslenme Özellikleri
  B Kan Grubuna sahip kimselerin bağışıklık ve sindirim sistemleri güçlüdür bu sebeple esnek bir beslenme düzenine sahiptirler. Kilo vermeyi desteklemek için et ürünleri idealdir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp