Düşük Kalorili Beslenme ve Sonuçları

4.4.2021

Önceki paylaşımlarımızda kilo vermenin en basit formülünü daha az yemek, daha çok hareket etmek olarak dile getirmiştik. Bu yazımızda ‘’ daha az yemek’’ kavramına açıklık getirmek istiyoruz!

Bu basit formüle günlük aldığımız kaloriyi düşürerek zayıflamak mümkün! İştahını kontrol edebilen ve kilo verme konusunda fizyolojik engeli bulunmayan çoğu kişi bu basit ilkelere sadık kalarak kilo verebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kilo vermek adına çok düşük kalorilerle beslenmek ya da uzun süre aç kalmak ne kadar doğru? Birçoğumuz, ne kadar az yerse o kadar fazla kilo vereceğini düşünerek bu yanlışa düşüyor. Oysaki uzmanlara göre günlük olarak çok düşük kalori almak, uzun süre aç kalmak vücut direncinde düşme, hastalık, bitkinlik, kas kaybı gibi olumsuz durumlara sebep olabildiği gibi uzun vadede metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo vermenin daha da zorlaşmasına yol açabilmektedir.
 
Yine uzmanlara göre; vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan günlük bir kalori değeri vardır. Bir başka değişle vücudumuz dinlenme halindeyken, hiç enerji tüketmesek dahi hayati fonksiyonlarımızın düzgün bir şekilde çalışması için kaloriye ihtiyaç duyarız. Bu değerin altında kalori almak vücut dengesini alt üst edecek ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek daha da zorlaşacaktır.  
Sağlıklı zayıflayabilmek için öncelikle yeme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Bu konuda yaptığımız ya da yapmadığımız şeyleri not alarak üzerinde düşünmek doğruları görmek açısından faydalı olacaktır. 
 
Kilo kontrolünde en önemli etkenlerden bir tanesi sağlıklı gıdalara yönelmektir. Mümkün olduğunca hazır ve ambalajlı gıdalarla aramıza mesafe koymalı, aldığımız besinleri çeşitlendirmeliyiz. Her besin grubundan ölçülü bir şekilde istifade etmek kilomuzu ve vücut dengemizi korumada önemli rol oynar. Ayrıca besinlerin tüketilmesi gereken zaman dilimlerine riayet etmek, özellikle sindirimin yavaşladığı gece saatlerinde yemekten uzak durmak formunuzu koruma etkili olacaktır. 
Bu basit ancak faydalı ilkelere dikkat etmek, zamanla davranış biçimi haline getirmek yaşam kalitenize önemli katkıda bulunacaktır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 15.2.2021
  Mucizevi İçecek Kefir
  Kefir metabolizmayı hızlandırır, depolanmış yağların yakılmasını destekler, uzun süre tok tutar, kilo vermek için harika bir ara öğündür. Zayıflamanıza, form tutmanıza katkı sağlar.
 • 20.4.2021
  Yeşil Sebzelerin Önemi
  İçerdikleri vitamin ve mineraller metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlarken, yoğun lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissi verir.
 • 30.6.2021
  Nar Ekşili Nohut Salatası
  Uzun süre tok tutacak, hem karbonhidrat hem de protein içeren besleyici, harika bir salata tarifi! Özellikle diyet süreçleri için ideal NAR EKŞİLİ NOHUT SALATASI!
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp