Hangi Egzersiz? Egzersiz Türleri

3.6.2021
Günümüzde hemen herkes düzenli egzersiz yapmanın sağlık açısından büyük bir önem taşıdığını biliyor. Esas üzerinde düşünülmesi gereken soru; Hangi Egzersiz? 
Temel anlamda dört farklı egzersiz türü bulunur; dayanıklılık, kuvvet, esneklik ve denge egzersizleri. Tüm egzersiz türleri farklı amaca hizmet ederler. Bu nedenle egzersiz planlarının dengeli bir
şekilde oluşturulmasında fayda vardır. 

Dayanıklılık Egzersizleri belli bir hızda yapılan, ritmik ve sürekli egzersizlerdir. Aerobik, koşu, bisiklet, ip atlama bu tür egzersizlerdendir. Dayanıklılık egzersizleri nefes açar, kalp hızını arttırır. Bu nedenle kalp ve solunum sisteminin dayanıklılığına katkı sağlar. Yağ yakma ve kilo verme konusunda da önemli etkiye sahiptir.

Kuvvet Egzersizleri kasları geliştiren, koruyan egzersizlerdir. Yaş ilerledikçe kas kütlesi doğal olarak azalır, azalan kasların yerini ise yağlar almaya başlar. Bu nedenle düzenli olarak kuvvet egzersizleri yaparak kas kütlesi korunmalıdır. Ağırlık kaldırmak, vücut ağırlığı ile yapılan şınav, plank, squat, mekik gibi hareketler kuvvet egzersizlerinden bazılarıdır. 

Esneklik Egzersizleri hem kaslarımıza hem de eklemlerimize esneklik kazandırır. Günlük hayatımızda hareket kapasitemizi artırır. Eklem sorunlarını önlemede etkili olur.

Denge Egzersizleri ise özellikle ilerleyen yaşlarda olabilecek düşmelere karşı çok önemli bir önlemdir. 65 yaş üzeri kişilerde sıklıkla düşme vakaları görülmektedir. Tek ayak üzerinde durmak, parmak uçlarında yürümek bu tür egzersizlere örnektir. 

Dengeli bir şekilde oluşturulan egzersiz planı hem farklı alanlarda fayda sağlayacak hem de sıkılmanın önüne geçecektir. 
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 2.12.2020
  Detoks Nedir?
  Detoks en basit tanımıyla toksik maddelerin vücuttan atılmasıdır. Günümüz modern dünyasında her gün sayısız kimyasallara maruz kalıyoruz.
 • 10.1.2021
  A Kan Grubu Beslenme Özellikleri
  A Kan Grubuna sahip kişilerin sebze, meyve ağırlıklı beslenmeleri kilo vermelerine ve yaşam kalitelerinin artmasına yardımcı olacaktır.
 • 16.10.2020
  Makyaj Seçimi
  Günlük hayatta kullanılabilecek birçok makyaj çeşidi olduğu gibi her kadının da kendine yakıştırdığı, kendine özgü bir makyaj tarzı vardır.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp