İşlenmiş Gıdalardan, Sağlıklı Atıştırmalıklara

26.5.2021
İŞLENMİŞ GIDALARDAN SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLARA
 
Günümüzde obezitenin giderek yaygınlaşması beslenme alışkanlıklarımızın ve besin kaynaklarımızın değişikliğe uğramasıyla doğru orantılı… Endüstrinin gelişmesi ile birlikte işlenmiş gıda sektörünün alternatiflerini çoğaltması, zamanı kısıtlı bireylerin tercihlerini ister istemez bu yöne kaydırıyor. 
 
Ulaşılması, hazırlanıp tüketilmesi çok kolay olan işlenmiş gıdalar rafine şeker içerirler ve yüksek kalorilidirler. Kalorileri yüksek olmasına karşılık besleyiciliği çok düşüktür. Uzmanlara göre rafine şeker tüketildikçe açlık hissinin arttığı araştırmalarda saptanmıştır. 
 
İşlenmiş gıdalarda hem kilo verme hem de sağlık açısından olumsuz etkiye sahip trans yağ bulunmaktadır. Son dönemlerde trans yağ içermeyen ürünler üretiliyor olsa da bu tür ürünler azınlıktadır.
 
İşlenmemiş doğal gıdalar vitamin, mineral ve lif açısından zengindirler. Şekeri en doğal hali ile meyvelerden almak en doğru tercihtir. Meyveler doğal şeker kaynağı oldukları gibi vitamin, mineral ve lif yönünden de oldukça zengindir. İşlenmemiş gıdalar çok daha az kalori ile çok daha fazla besleyicidir. Bu sebeple uzun süre tokluk hissi sağlarlar. Kilo verme sürecinde işlenmemiş, doğal ve besleyici gıdalara yönelmek işimizi kolaylaştıracaktır. 
 
Özellikle atıştırmalıklar konusunda işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Bazen açlığımızı gidermek için atıştırdığımız birçok yanlış gıda bizi daha çok acıktırmaktadır. 
Sağlıkla atıştırmalık olarak kefir, yoğurt, meyve ve meyve kuruları, kuruyemişler, lor peyniri, yulaf ezmesi gibi besleyici, uzun süre tok tutan gıdalar tüketmek zayıflamak isteyenler için süreci kolaylaştıracaktır.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 9.3.2021
  Hayatımızdaki Evet-Hayır Dengesi
  Hayatımızda bazı şeylere evet derken diğer taranftan bazı şeylere de hayır demiş oluyoruz. Kilo verme sürecinde de durum aynen böyle! İştahımıza evet derken acaba nelere hayır demiş oluyoruz?
 • 7.12.2020
  Evde Kalırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  Kısıtlamalarla geçen bu zor dönemde yaşam ritmimizi kaybetmemek adına neler yapabiliriz? Öncelikle hareket kabiliyetimiz sınırlandığı için mümkün olduğunca aktif kalmaya, hareket etmeye çalışmalıyız.
 • 19.9.2021
  Saç Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Saç bakımında altın kural, saç tipine uygun bakım türlerinin uygulanmasıdır. Yağlı saçlar kendine has bir bakım gerektirirken kuru saçlar için daha farklı bir uygulama gerekmektedir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp