Karbonhidratların Beslenmedeki Yeri

7.5.2021

Karbonhidratlar, en temel enerji kaynağımızdır. Günlük hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi karbonhidratlar karşılar. Bu nedenle beslenmemizde önemli bir role sahiptirler. 1 gram karbonhidrat 4 kcal. enerji ihtiva eder. Uzmanlara göre günlük karbonhidrat tüketiminde ölçü ve denge yaşam kalitesine doğrudan etki eden bir faktör!

Alınan karbonhidratlar, günlük aktivitelerimiz için gerekli olan enerji olarak kullanılır. Gün içerisinde tüketilmeyen karbonhidratlar birikerek yağ olarak depolanmaktadır. Sürekli gereğinden fazla karbonhidrat almak, vücudumuzda yağlanmaya dolayısıyla kilo almaya neden olur.

Diğer taraftan gereğinden daha az karbonhidrat tüketmenin de çeşitli olumsuz sonuçları olabiliyor. Uzmanlara göre yeterli miktardan daha az karbonhidrat tüketmek, hem yaşamsal faaliyetlerimiz hem de günlük aktivitelerimiz için gerekli enerjiyi karşılayamaz. Bunun sonucunda vücudumuz gerekli enerjiyi proteinlerden karşılamaya çalışır ki, bu da kasların güçsüzleşmesine ve kas kaybına neden olur.

Sonuç olarak sağlıklı kilo vermek adına karbonhidratlar da dahil tüm besin gruplarından dengeli ve ölçülü biçimde faydalanmak gerekir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 14.12.2020
  Şişkinliğin Önüne Geçilebilir mi?
  Günümüzde hemen herkesin yaşadığı sorun ŞİŞKİNLİK. ´´ Aslında fazla da yemiyorum ama çok şişiyorum´´ dediğinizi duyar gibiyim. Şişkinliğin kişiden kişiye farklı sebepleri vardır ancak
 • 10.1.2021
  A Kan Grubu Beslenme Özellikleri
  A Kan Grubuna sahip kişilerin sebze, meyve ağırlıklı beslenmeleri kilo vermelerine ve yaşam kalitelerinin artmasına yardımcı olacaktır.
 • 13.6.2021
  Enerjini Artır Modunu Yükselt
  Günümüzde enerjiler ekside, modumuz düşük seyrediyoruz! Bunun için geçerli sebeplerimizde var. Ancak her şeye rağmen hayat devam ediyor.
İletişim Bilgilerimiz
 • Tayakadın Mh. Haşim İşcan Cd. No: 93 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp
Whatsapp Online 0542 578 89 29