Kolajen Tipleri

15.8.2021

KOLAJEN TİPLERİ

İnsan vücudunda üretilen bir tür protein olan kolajenin 16 farklı türü bulunmaktadır. Bu yazımızda vücudumuzda en çok üretilen Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 kolajenleri inceleyeceğiz.

Tip 1 Kolajen, insan vücudunda en çok bulunan özellikle de tendon ve bağlarda yer alan kolajen tipidir. Vücut dokusunu toparlar, bir arada tutar, cilde esneklik kazandırır ve korur ayrıca kemikleri destekler, yaraların iyileşmesinde etkilidir. Yaş aldıkça vücuttaki Tip 1 Kolajen üretimi yavaşlar bu nedenle dışarıdan takviye tavsiye edilmektedir.

Tip 2 Kolajen, kıkırkdağın içerisindeki sıvıya benzer bir doku olan kıkırdak matriski tarafından üretilir. Vücutta eklem sağlığı ve kıkırdak gelişimi açısından önem taşır. Tip 2 Kolajen eksikliği eklem hastalıkları ve ağrılarla kendini hissettirmektedir.

Kas, organ ve damarlarda bulunan Tip 3 Kolajen, cilde esneklik kazandırarak yıpranmasını engellerken diğer taraftan cilde sıkılık verir, kırışıklıkları azaltır. Kasları ve kemikleri destekler. Saçları gürleştirir ve tırnakları onarır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 12.2.2021
  Fırınlanmış Çıtır Soğan
  Evde kaldığımız şu günlerde, kilo vermeye ya da kilo almamaya çalışırken ara öğün olarak değerlendirilebilecek, pratik, lezzetli ve doyurucu bir tarif... fırınlanmış çıtır soğan halkaları...
 • 24.11.2020
  Cilt Bakımında 3 İşlem
  Cildimizde diğer organlarımız gibi çeşitli görev ve özelliklere sahiptir. Cildimizin görevini tam olarak yerine getirebilmesi, özelliklerini yitirmemesi için düzenli cilt bakımı rutinlerine ihtiyaç vardır.
 • 5.7.2021
  Ara Öğün Gün Kurusu Kayısı
  Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan kuru kayısı yoğun lifli yapısı ile tokluk hissi sağlar, sindirimi kolaylaştırır. Kilo verme sürecinde tatlı ihtiyacına ideal bir alternatiftir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp