Protein Tüketiminin Önemi

23.5.2021

PROTEİN TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

Protein, vücut dokularının yapı taşı; kas kütlelerinin korunması için gerekli temel besinlerden biridir. Metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Bununla birlikte yeterli miktarda protein tüketimi kas kütlesini koruduğu gibi kilo kontrolünde de olumlu etkiye sahiptir. Vücudumuz proteinleri sindirirken çok daha fazla enerji harcar. Ayrıca proteinler uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu sebeplerden dolayı protein tüketimi kilo vermeye önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bilhassa da diyet süreçlerinde…

Peki, yeterli miktarda protein tüketimi ne kadardır. Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlıklı bir birey kilo başı ortalama 1 gr. Protein tüketmelidir. Yani 70 kg. bir birey günde ortalama 70 gr. Protein tüketmelidir. Bu oran ağır spor yapanlarda 100-110 gr. Seviyesine kadar yükselmektedir.

Et, süt, yumurta, tavuk, balık gibi besinler önemli protein kaynaklarıdır. Ayrıca mercimek, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller diğer protein kaynaklarıdır. Kas kütlesinin korunmasında, kilo vermede protein tüketimi oldukça etkilidir.

NOT: Kas kütlesini korumak için doğru beslenmenin yanı sıra düzenli direnç egzersizleri yapmak da çok önemlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 4.9.2021
  Kırışıklıklar Neden Oluşur?
  Yılların verdiği etki ile kırışıklıkların oluşması, yaşlanma izlerinin kendini göstermesi moralinizi bozmamalı! Öncelikle bunun doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir. Sonrasında...
 • 10.8.2021
  Kilo Vermenin Önündeki Engeller!
  Diyet yapmanıza rağmen kilo verememenizin altında birçok sebep olabilir. Bazı rahatsızlıklar kilo vermenin önünde engel teşkil edebilir.
 • 15.3.2021
  Hedefini Küçük Parçalara Böl
  Uzun ve zorlu kilo verme süreci bazen gözümüzde büyür, karamsarlığa kapılırız, motivasyonumuz düşer. Oysaki bu uzun süreci küçük parçalar halinde ele almak işimizi kolaylaştırır. Nasıl mı?
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp