Saç Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

19.9.2021

SAÇ BAKIMI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Cildimiz, bedenimizin dış dünyaya açılan penceresi, saçlarımızsa en önemli süsüdür. Bu değerli ikili, özellikle kadınlar için ne kadar büyük anlam ifade eder bilirsiniz. Her kadın pürüzsüz bir cilde, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Bizde bu yazımızı saç bakımına ayırmak istedik.

Peki, saç bakımı denilince aklımıza ne geliyor? Aslında ne gelmeli? Hep birlikte inceleyelim;

Saç bakımında altın kural, saç tipine uygun bakım türlerinin uygulanmasıdır. Yağlı saçlar kendine has bir bakım gerektirirken kuru saçlar için daha farklı bir uygulama gerekmektedir. Aynı şekilde ince telli saçlar, gür saçlar, kalın telli saçlar… Her saç tipi kendine özgü saç bakımı gerektirir.

Saç bakımında ilk adım şampuandır. Öncelikle saç türüne uygun, kaliteli bir şampuan tercih edilmelidir. En iyi şampuan saç türünüze en uygun olan şampuandır. Sonrasında yine saç türüne uygun kremler, maskeler, vitamin-mineral takviyeleri, besleyici yağlar, dökülme karşıtı ürünler saç bakımına ait alternatif ürünlerdir.

Bakım seçenekleri değerlendirilirken saç türünün yanı sıra mevsim şartları ve çevresel faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin yaz mevsiminde güneç ve denizin etkisiyle saçlarda daha fazla yıpranma olur. Saç bakımı yapılırken bu durum dikkate alınmalı, uygun ürün seçilmelidir.

Vücudumuzun diğer parçaları gibi saçlarında ihtiyaç duyduğu bileşenler vardır. Saç güçlendirici bu bileşenlerin zaman zaman dışarıdan takviye edilmesi gerekebilir. Bu ihtiyacı karşılamak için kullanılan kürler, maskeler, zengin içerikli yağlar saçları besler ve güçlendirir.

Sağlıklı ve canlı saçlar için sağlıklı bir saç derisine ihtiyaç vardır.  Yağ, kir, toz, saç şekillendiricileri gibi kalıntılar zamanla saç derisine yapışır ve saç diplerinin hava almasını engeller. Saç diplerinin hava alması için bu kalıntıların saç derisinden uzaklaştırılması gerekir. Anti bakteriyel ve anti mikrobiyal ürünler saç derisinde ki problemler giderdiği için saçta kepek ve kaşıntı sorunu da ortadan kalkacaktır.

Farklı saç tipleri, bu kadar fazla saç problemleri varken doğru ürün seçimi de oldukça zorlaşır. Saç dökülmesi için şampuan, kepek şampuanı, saç güçlendirici, saç gürleştirici derken liste uzar gider. Bu sebeple dengeleyici özelliği sahip, her tür saça uygun ürünleri tercih etmek hem uygulama kolaylığı hem de maliyet açısından büyük avantaj sağlar.

Ardıç katranı özlü ürünler saçın nem dengesini sağlayarak hem yağlı saçlar hem de kuru saçlar için idealdir. Ayrıca anti bakteriyel etkisiyle saç derisini derinlemesine temizleyerek saçta kepek, mantar, egzama ve kaşıntı gibi problemleri de giderir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 23.5.2021
  Protein Tüketiminin Önemi
  Protein, vücut dokularının yapı taşı; kas kütlelerinin korunması için gerekli temel besinlerden biridir. Uzmanlara göre yeterli protein tüketimi, kas kütlesini koruma ve kilo verme açısından önem taşır.
 • 20.1.2021
  Kış Aylarında Kilo Vermek
  Uzmanlara göre kilo vermeye en uygun dönem kış ayları. Bu aylarda vücutta yağ yakımının hızlanması, kış meyve ve sebzelerinin lifli oluşu kilo vermeyi önemli ölçüde destekliyor.
 • 17.10.2021
  Kilo Verme Önerileri -Doğru Alışveriş
  Mevcut kilonuzu korumak ya da kilo vermek için yapılan önerilerden biri de alışverişle başlar, gıdaların hazırlanması ve saklanmasıyla devam eder.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp