Sağlıklı Saçlar ve Beslenme

19.8.2021

BESLENMENİN SAÇLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Eskilerden bir söz ‘’ Ne Yiyorsan O’sun’’ günümüzde tamamen gerçeğe dönüştü. Endüstriyel gıdalar, hazır ve dondurulmuş yiyecekler vitamin-mineral açısından oldukça yetersiz. Bu nedenle çoğumuz takviye gıdalara yöneldik bile…

Beslenme şeklimize bağlı olarak aldığımız vitamin, mineral ve yağlar saç sağlığımız için önem taşır. Sağlıklı, canlı ve gür saçlar için sofralarımızda yer vermemiz gereken bazı gıdaları birlikte inceleyelim

Biotin saç ve deri sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yumurta, badem, yer fıstığı, tam buğday ve avokado gibi gıdalar biotin açısından zengindir.

Keratin saç sağlığı için önemli bir proteindir. Demir ise saç sağlında önemli role sahip mineraller arasında yer alır. bu sebeple demir yönünden zengin proteinler saçı besler ve güçlendirir.  Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı ve beyaz et, yumurta, kuru baklagiller demir yönünden zengin proteinler arasında yer alır.

Omega 3 sağlıklı ve bakımlı saçlar için diğer bir önemli bir yağdır. Somon, sardalye, uskumru ve alabalık omega 3 bakımından zengin balıklardır. Deniz ürünleri ile arası olmayanlar ceviz, soya fasulyesi ve keten tohumu gibi gıdalarla omega 3 eksikliklerini giderebilirler.

A, B, C Vitaminleri ve Çinko gür ve canlı saçlar için vazgeçilmezdir. Tatlı patates, havuç, balkabağı, lahana, marul, domates A vitamini yönünden zengindir.

C vitamini yeşilbiber, kivi, portakal, limon, çilek ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Hücrelere oksijen taşınmasını ve kolajen oluşumunu destekleyen c vitamini insan vücudu için önemli yere sahiptir.

B6 ve B12 vitaminleri güçlü saçlar için eşsizdir. Yulaf, kahverengi pirinç, arpa B6 yönünden, deniz kabukluları ise B12 açısından oldukça zengindir.

Çinko ise saçın nem dengesini korumada etkilidir. Kırmızı et, deniz kabukluları, kaju, kabak çekirdeği çinko açısından zengin gıdalar arasında yer alır.

Beslenme şekline özen göstererek saç dökülmesinin, saç problemlerinin azalmasını sağlayabilirsiniz ancak bu her zaman yeterli olmayabilir. Dışarıdan takviye bileşenler, uygun ve kaliteli saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

İçeriğinde yüksek oranda C vitamini, organik asitler, bakır, demir, kalsiyum gibi mineraller barındıran ardıç meyvesinden elde edilen Ardıç Katranı Yağı içeren saç bakım ürünleri saç sağlığına olumlu katkı sunmaktadır. Dökülme karşıtı ardıç katranı özlü bakım ürünleri saçları besler, saç derisini temizler, kaşıntı ve kepeği gidererek, daha güçlü, canlı ve hacimli bir görünüm sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 4.4.2021
  Düşük Kalorili Beslenme ve Sonuçları
  Daha az yemek, daha çok hareket etmek, kilo vermenin en bilinen ilkeri... bir çoğumuz kilo vermek adına uzun süre aç kalıyoruz. Oysaki uzmanlara göre uzun süre aç kalmak birçok olumsuzluğa neden olabiliyor.
 • 10.8.2021
  Kilo Vermenin Önündeki Engeller!
  Diyet yapmanıza rağmen kilo verememenizin altında birçok sebep olabilir. Bazı rahatsızlıklar kilo vermenin önünde engel teşkil edebilir.
 • 24.10.2020
  Meyveli Yulaf Topları
  Bugün sizlerle çok basit aynı zamanda bir o kadarda lezzetli ve düşük kalorili bir tarif paylaşmak istedik. Meyveli Yulaf Topları…
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp