Şişkinliğin Önüne Geçilebilir mi?

14.12.2020

Günümüzde hemen herkesin yaşadığı sorun ŞİŞKİNLİK. ´´ Aslında fazla da yemiyorum ama çok şişiyorum´´ dediğinizi duyar gibiyim. Şişkinliğin kişiden kişiye farklı sebepleri olmakla beraber, sindirim sistemimizin çalışma prensiplerini iyi anlayıp, buna uygun davrandığımızda büyük ölçüde bu problemin önüne geçebilmek mümkün.

Sindirim sistemimiz üç aşamadan oluşur. Buna göre 250 gramlık bir yiyecek ilk aşamada midede en az 2-3 saat kadar kalarak, hazmedilir. (Bu süre besinin türüne göre 6-8 saat aralığına kadar da uzayabilir.)

İkinci hazım süreci ise bağırsaklarda gerçekleşir. Vücuda yararlı mineral ve gıdalar bağırsaklardan emilerek kana alınarak karaciğerde şekere, yağa ve benzeri unsurlara dönüştürülür.

Üçüncü hazım sürecinde bu gıdalar yine kan yolu ile hücrelere aktarılarak enerji ve onarım işleri için kullanılır.

Çoğumuz daha birinci hazım süreci tamamlanmadan; yani yediklerimiz henüz mideden bağırsaklara aktarılmadan, yeniden bir şeyler yeriz. Bu ufak bir lokma dahi olsa hazım sürecini bozar. Son yediklerimiz sindirilmez, mayalanarak çürür. Daha da kötüsü daha önce yediklerimizi de bozar. Sonuç olarak midede ekşime, yanma, gaz ve şişkinliğe neden olur.

Bu noktadan sonra aldığımız gıdalar, vücudumuz için gerekli mineral ve besin değerini de yitirdiği için günlük hayatımızı devam ettirecek enerji ve hücre onarımını sağlamaz. Kısacası ağırlık yapan, çöp haline dönüşür. Bu nedenle sindirim sürelerine dikkat ederek yemek birçok sindirim probleminin önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Buna şişkinlikte dahil...

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 4.9.2021
  Kırışıklıklar Neden Oluşur?
  Yılların verdiği etki ile kırışıklıkların oluşması, yaşlanma izlerinin kendini göstermesi moralinizi bozmamalı! Öncelikle bunun doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir. Sonrasında...
 • 19.8.2021
  Sağlıklı Saçlar ve Beslenme
  Beslenme şeklimize bağlı olarak aldığımız vitamin, mineral ve yağlar saç sağlığımız için önem taşır. Sağlıklı, canlı ve gür saçlar için beslenmemize eklememiz gereken gıdalar
 • 20.4.2021
  Yeşil Sebzelerin Önemi
  İçerdikleri vitamin ve mineraller metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlarken, yoğun lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissi verir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Orhan Bey Mh. Ressam Şefik Bursalı Cd. Başak İş hanı No.26 Kat:3 Ofis:31 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp