Sütün Güzel Hali Yoğurt

6.3.2021

 YOĞURT SÜTÜN GÜZEL HALİ


Türk mutfağının değişmez gıdalarından biri olan yoğurt, sütten mayalanarak elde edilen bir besindir. Sütün iyi hali yoğurt, süper hali ise kefirdir. Yoğurtta ve kefirde laktoz oranı süte göre daha düşüktür. Bununla birlikte protein, kalsiyum, yağ gibi kuru madde oranları daha yüksektir. 


İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik ve dişlerimiz için vazgeçilmez bir besin olan yoğurt, barındırdığı magnezyum ve potasyum sayesinde kas grubuna ve sinir sistemine iyi gelmektedir. Birçok mineral içermesinin yanı sıra yoğurt Vitamin A, B ve E bakımından da zengindir. 

Ayrıca yoğurt sindirim sistemi için de büyük önem taşımaktadır. İçerdiği probiyotikler bağırsağın doğal florasını korumaktadır. Böylelikle hem sindirimi kolaylaştırır hem de bağışıklık sisteminin güçlü olmasına katkı sağlar. Özellikle laktoz hassasiyeti olan bireyler yoğurt ve kefir tüketmelidirler. Protein açısından oldukça zengin olan yoğurt ve kefir uzun süre tok tutması, metabolizmayı hızlandırması, sindirimi kolaylaştırması gibi sebeplerden dolayı kilo verme süreçlerinde mutlaka tercih edilmesi gereken, önemli besinler arasında yer alır.

100 gram yoğurtta 4,5 gram protein bulunur ve günlük kalsiyum ihtiyacının %15’ ini karşılar. Yoğurttan alınan kalsiyum, yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Ayrıca yoğurdun suyu mutlaka tüketilmesi gereken zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. 

Günlük beslenmenizde yoğurda yer vermek hem sağlığınızı hem de formunuzu korumak açısından doğru bir alışkanlık olacaktır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 23.2.2021
  Kilo Verme Sürecinde Zihnimiz ve Bedenimiz
  Kilo verme sürecinde genellikle ne düşünürüz? Kilo vermenin çok zor olduğunu veya kolay kolay kilo veremediğimizi… bu olumsuz düşünceler zihnimizi kaplar ve karamsarlık duygusunu tetikler. Peki ne yapmalıyız?
 • 30.12.2020
  0 Kan Grubu Beslenme Özellikleri
  Kan gruplarına göre beslenme kilo alıp vermede etkili mi? Yeryüzündeki ilk kan grubu (0) kan grubudur. İnsanoğlunun henüz avcılıkla hayatını sürdürdüğü dönemlere denk gelir.
 • 13.5.2021
  Lifli Gıdaların Önemi
  Ayrıca lifli besinlerin sindirim süresinin uzunluğu, midede jel haline gelmesi uzun süre tokluk hissi sağlamaktadır. Lifli gıdalar bu özellikleri sebebiyle diyet süreçlerine tam destek sağlamaktadır.
İletişim Bilgilerimiz
 • Tayakadın Mh. Haşim İşcan Cd. No: 93 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp
Whatsapp Online 0542 578 89 29