Tam Tahıllı Gıdalar

1.12.2021

 TAM TAHILLI GIDALAR
Tam tahıllar, içerisinde nişastalı endosperm, rüşeym ve kepek gibi bileşenlerin tamamını içeren, öğütülmüş halde bulunan tahıllara verilen isimdir. Besin değeri oldukça yüksek olan tam tahıllar önemli bir lif kaynağıdır. Vitamin B, E, demir, magnezyum, fosfor ve çeşitli antioksidanlar içerir.
Nişasta ve proteinden oluşan endosperm tahılın büyük bir kısmını oluşturur. Kepek ise tahılın dış kabuğudur bu sebeple lif yönünden oldukça zengindir. Tahılın besin değeri en yüksek kısmı rüşeymdir.
Tam tahıllı gıdalar yüksek lif oranı nedeniyle bağırsaklar hareketleri açısından faydalıdır. Ayrıca sindirimleri uzun sürdüğü için daha uzun süre tokluk hissi sağlarlar. Bu nedenle kilo vermek isteyenler günlük karbonhidrat ihtiyaçlarını tam tahıllı ürünlerden karşılayabilirler. Uzmanlar sağlık açısından, günlük karbonhidrat ihtiyacının en az yarısının tam tahıllı gıdalardan karşılanmasını tavsiye etmektedirler.
Başlıca tam tahıllı ürünler; tam buğday, karabuğday, yulaf, kinoa, arpa, çavdar, esmer pirinç

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 3.6.2021
  Hangi Egzersiz? Egzersiz Türleri
  Temel anlamda dört farklı egzersiz türü bulunur; dayanıklılık, kuvvet, esneklik ve denge egzersizleri. Tüm egzersiz türleri farklı amaca hizmet ederler.
 • 6.2.2021
  3 MALZEMELİ KURABİYE
  Kalorisi düşük, kilo aldırmayan, besleyici aynı zamanda çok pratik bir tarif. Kilo verme dönemlerinde hem doyurucu hem de tatlı isteğinizi bastıracak lezzetli bir kurabiye türü....
 • 1.8.2021
  Yaz Mevsiminde Saç Bakımı!
  Saç bakımı için özel formülasyonlu şampuanlar ve bakım yağları kullanılabilir. Bu özel ürünler saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller açısından zengindir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Tayakadın Mh. Haşim İşcan Cd. No: 93 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp
Whatsapp Online 0542 578 89 29