Terleme ve Faydaları

20.10.2021

 TERLEME NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Terleme, vücudumuzu ani ısınma ve soğumalardan korumaya yönelik doğal bir özelliktir. Terleme miktarı yaşa göre değişiklik gösterir. Genç yaşlarda daha fazla terlenirken yaş ilerledikçe bu miktar azalır.

Hareket ve ısıya bağlı olarak cildimizi saran ter bezlerinin vücut ısısını dengelemek için sıvı üretmesine terleme denir. Çoğu kişi terlemeden şikâyet etse de aslında terleme birçok fayda içeren önemli bir özelliktir.

Öncelikle terleme vücudumuzda biriken ödem ve toksin gibi zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan metabolik özelliklerden biridir.

Ayrıca terleme cildimizin gözenekleri açarak hava almasını sağlar. Bu da cilt sağlığını olumlu olarak etkiler, yaşlanma etkilerini geciktirip daha canlı ve parlak bir görünüm sağlar. Saç diplerinde de gözeneklerin açılması saç köklerinin hava almasını sağlar ve güçlendirir.

Ter, içerdiği tuz ve benzeri maddeler sebebiyle bakteri ve mikropları yok eder. Antibiyotik ve Anti bakteriyel özelliğe sahiptir.

Terleme, kalp ve damar hastalıklarında koruyucu etkiye sahiptir.

Terleme, fiziksel aktivite ile birleştiğinde mental anlamda da olumlu etki sağlamaktadır. 

 

Tüm bu faydalar göz önüne alındığında hala terlemeden rahatsız olanlar bir daha düşünmeli değil mi?

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 20.4.2021
  Yeşil Sebzelerin Önemi
  İçerdikleri vitamin ve mineraller metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlarken, yoğun lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissi verir.
 • 26.10.2021
  Kalori Sayarak Yaşamak
  Kilo vermek isteyen bazı kişiler kalori hesabı yaparlar! Hatta bunu o kadar ileri götürürler ki, kalori saymayı hayatlarının merkezine koyanlar bile var! Peki, bu ne kadar eğlenceli sizce?
 • 14.12.2020
  Şişkinliğin Önüne Geçilebilir mi?
  Günümüzde hemen herkesin yaşadığı sorun ŞİŞKİNLİK. ´´ Aslında fazla da yemiyorum ama çok şişiyorum´´ dediğinizi duyar gibiyim. Şişkinliğin kişiden kişiye farklı sebepleri vardır ancak
İletişim Bilgilerimiz
 • Tayakadın Mh. Haşim İşcan Cd. No: 93 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
WhatsApp
Whatsapp Online 0542 578 89 29