Yaşam Kalitesi Nasıl Artar?

6.6.2021

YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAK 

Yaşam Kalitesi tabiri hayat şartları zorlaştıkça daha çok gün yüzüne çıkmaya, daha çok dile getirilir olmaya başladı. Aslına bakarsanız bu; yaşam kalitemizin giderek düştüğünü gösteriyor! Zaman yetmez oldu, stres arttı, kendimize ayırdığımız zaman neredeyse yok gibi… 
 
Peki, yaşam kalitesi nasıl artar? Bu sorunun cevabından önce yaşam kalitesi ne ifade ediyor tanımlayalım birlikte... Tabidir ki bu kavram herkes için farklı şeyler ifade ediyor. Bu farklılık nereden geliyor derseniz? Değerlerimizden geliyor!

Her insanın farklı değerleri vardır! Sevgi, güç, para, kariyer, aile, milli duygular, arkadaşlık, dostluk, maceraperestlik, özgürlük, sağlık… Onlarca farklı değer sayabiliriz. Yaşam kalitesi; mevcut yaşantımızın, sahip olduğumuz değerleri tatmin edebilme kapasitesidir. Yani şu an yaşadığımız hayat, sahip olduğumuz imkânlar değerlerimizi hangi oranda tatmin ediyorsa, yaşantımız da o oranda kalitelidir. 

Yukarıda saydığımız değerlerden öyle bir tanesi var ki, o olmadan diğerlerinin pek bir önemi kalmıyor. Sağlık! Evet, yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktör sağlık! Sağlık olduğu sürece diğer değerler için çalışmak, çabalamak ve sonuca varmak mümkün!
 
Sağlığımızı korumak için neler yapabileceğimize şöyle bir göz atalım;
 
1. Doğru ve bilinçli beslenmek, mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketmek, hazır gıdalardan uzak durmak
2. Yeterli miktarda su tüketmek
3. Düzenli ve yeterli uyku 
4. Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak
5. Düzenli egzersiz yapmak

Günümüz şartlarında belki bu saydıklarımıza fazla zaman ayıramıyoruz. Ancak yaşam kalitemizin doğrudan etkilendiğini düşündüğümüzde, imkânları biraz daha zorlamak gerektiğini fark edeceğiz. 
 
Yaşam kalitesini etkileyen diğer faktörleri ele alacağımız yazılarda görüşmek dileğiyle…
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

 • 4.9.2021
  Kırışıklıklar Neden Oluşur?
  Yılların verdiği etki ile kırışıklıkların oluşması, yaşlanma izlerinin kendini göstermesi moralinizi bozmamalı! Öncelikle bunun doğal bir süreç olduğunu kabul etmek gerekir. Sonrasında...
 • 20.6.2021
  Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler!
  Hava şartları, toz, duman vb. çevresel faktörler saç sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Saçlarımızı korumak daha güzel ve bakımlı bir görünmesini sağlamak için neler yapılabilir acaba?
 • 23.10.2021
  Saç Bakımında Keratin Etkisi
  Keratin, saç bakımının olmazsa olmazı! Bu sebeple keratini daha yakından tanıyalım istedik sizlerle! Birçok saç bakım ürününde var olan Keratin, insan vücudunda üretilen bir protein türüdür.
İletişim Bilgilerimiz
 • Tayakadın Mh. Haşim İşcan Cd. No: 93 Osmangazi/BURSA
 • 0 224 222 05 25
 • 0542 578 89 29
 • info@wiltlife.com
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
blog
Bize Yazın...
Merhaba,
Wiltlife olarak size hizmet sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?